Puls Historii

Portal historii
gospodarczej Polski

w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Filantropka Tekla Rapacka

KUP LICENCJĘ
Marcin Dobrowolski
Pin It email print

Była jedną z najbogatszych kobiet Warszawy drugiej połowy XIX w. Dzięki wytrwałej pracy, rodzinnym koligacjom i nieszczęśliwym wydarzeniom życiowym stała się posiadaczką olbrzymiego majątku, który poświęciła na pomoc potrzebującym tworząc pierwsze w Polsce fundusze wieczyste.

Tekla Kozłowska urodziła się w wiosce Mokrzyce pod Pułtuskiem w przedostatnim roku XVIII wieku. W młodym wieku (miała zaledwie 17 lat) poślubiła ziemianina Wincentego Rapackiego, z którym dość szybko pomnożyła posiadany majątek umiejętnie modernizując posiadane gospodarstwa zgodnie z najnowszymi osiągnięciami agronomii.

Swoją jedyną córkę, Konstancję, wydała za bogatego ziemianina Stanisława z majętnego rodu Deskurów (1850 r.). Wkrótce po ślubie córki Tekla wdowieje, a zarządzany przez nią majątek męża przynosi coraz większe dochody. Z przyczyn pielęgnowanej oszczędności matka przeniosła się do domu córki przy Oboźnej 1 w Warszawie. W 1874 r. zmarł Stanisław Deskur, a bezdzietna Konstancja zostaje właścicielką wielkich dóbr, które po jej śmierci w 1879 r. przechodzą na rzecz jej matki.

Warszawa drugiej połowy XIX wieku była niezwykle uciążliwa w życiu codziennym. Na skutek rewolucji przemysłowej do miasta ściągały tysiące mieszkańców przeludnionych wsi, którzy zasiedlali pozbawione jakichkolwiek wygód baraki na Czerniakowie, Powiślu i Woli. Do stolicy carskiej guberni przyjeżdżali zarówno niewykwalifikowani robotnicy, jak i profesjonaliści, którzy mimo zdobytego fachu nie mogli znaleźć pracy lub dachu nad głową. W czasie kiedy w Londynie uruchamiano pierwszą linię metra (1863 r.), Warszawa wciąż przypominała prowincjonalne miasto XVIII wieku.

>>>PRZECZYTAJ O INWESTYCJACH INFRASTRUKTURALNYCH W WARSZAWIE XIX WIEKU

Tekla Rapacka nie mając komu przekazać olbrzymiego majątku postanowiła zainwestować go w pomoc potrzebującym. Utworzyła sześć funduszy wieczystych dysponujących majątkiem pozwalającym na wieloletnie zaspokojenie potrzeb. W ten sposób wsparła Instytut Głuchoniemych, stworzyła bursy dla nauczycielek i szwaczek oraz fundusz jałmużniczy. Ufundowała budowę kościoła św. Barbary, ale również przytułki dla niedołężnych staruszków żydów i ewangelików. Zapewniła finansowanie dwóm szpitalom, jadłodajni i Muzeum Przemysłowemu.

Gdy o jej fundacjach zrobiło się głośno w Królestwie Polskim (pisały o niej wszystkie ówczesne gazety) zaczęli się do niej zgłaszać inni dobroczyńcy, którzy chcieli przekazać swój majątek na szczytny cel, ale nie potrafili tego umiejętnie zrobić. Choć na skutek dramatycznych wydarzeń dziejowych ostatnich stu lat jej majątek przepadł, to zaszczepiona idea wciąż funkcjonuje w postaci organizacji budujących na dorobku różnych fundacji Tekli Rapackiej.

Zmarła 12 stycznia 1883 roku w Warszawie. Po jej śmierci Tygodnik Ilustrowany pisał: „spełniała cnotę dla cnoty samej, dla rozkoszy moralnej, jakiej ona jest źródłem, nie zaś dla rozgłosu i zadowolenia miłości własnej. (...) Działalność jej była szczera, naturalna, daleka od fałszywej skromności, zarówno jak od pragnienia rozgłosu”.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Czytaj także

Ukryć skarby przed Niemcami! Historia determinacji i odwagi polskich muzealników we wrześniu 1939 roku to gotowy scenariusz serialu sensacyjnego. Nie bez przesady można powiedzieć, że bez ich uporu i sprytu w gorących dniach inwazji niemieckiej, dziś na Wawelu oglądać moglibyśmy jedynie gołe ściany.

Podatki polskie tak szalone, że słynne w całej Europie Nasi przodkowie, oraz inni mieszkańcy ziem władanych przez pierwszą historyczną dynastię nad Wisłą, nie wypełniali rocznych zeznań podatkowych PIT, ale znakomicie wiedzieli kiedy, komu, ile i jak zapłacić odpowiednich danin. Jak to wszystko funkcjonowało?

Stany Zjednoczone Polski Wielkim szczęściem naszej ojczyzny byli patrioci, którzy na początku XX wieku, a szczególnie podczas Wielkiej Wojny, lobbowali w najważniejszych stolicach świata za odrodzeniem Polski. Jednym z najbardziej zasłużonych był Ignacy Jan Paderewski, który korzystając z osobistych kontaktów "urabiał" amerykańskiego prezydenta.

Najstarsze firmy w Polsce Myśląc o najstarszych firmach w Polsce kojarzymy kopalnie w Wieliczce i Bochni, ale nie są to jedyne przykłady przedsiębiorstw o długiej tradycji. Te najstarsze i nieco młodsze, ale wciąż ponad stuletnie, bada dr Tomasz Olejniczak z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Pierwszy polski nalot na Niemcy Rozpoczęte w ostatnich dniach 1918 r. Powstanie Wielkopolskie bardzo szybko zepchnęło Niemców do defensywy. Insurgenci rozbrajali kolejne forty, zdobywali magazyny broni i zmuszali wroga do ucieczki. Wykorzystali też nowy sposób walki - naloty bombowe.

Czym była pańszczyzna? Według prawa międzynarodowego, a dokładnie Konwencji Genewskiej z 1956 roku, pańszczyzna jest praktyką zbliżoną do niewolnictwa. Jest to stan, w którym dzierżawca zmuszony jest do zamieszkania na terenie należącym do innej osoby i wykonuje na jej rzecz pewne usługi. Nie jest przy tym ważne, czy otrzymuje za to wynagrodzenie czy też nie. Istotne jest zaś to, że dzierżawca nie może samodzielnie zmienić swego stanu.

Sylwester z kochanką na Maderze Położona na Oceanie Atlantyckim portugalska Madera kilkakrotnie splotła swe dzieje z polskimi politykami. Według popularnej przed wiekami legendy, miał tam dożyć swych dni Władysław Warneńczyk cudem ocalały spod tureckiego miecza po przegranej bitwie. Jednak najlepiej udokumentowanym pobytem były zimowe wakacje marszałka Piłsudskiego, który wypoczywał tam ze swym lekarzem i... młodą kochanka.

Koniec świata w Nowy Rok Millenium Bug czy Lewiatan w podziemiach Watykanu - wejście w nowe Millenium sprzyja katastroficznym przepowiedniom. Strach przed końcem świata był powszechny w historii ludzkości, nikt jednak nie odpowiedział na pytanie dlaczego Opatrzność miałaby stosować ludzki kalendarz.

Szampan, który zabijał Wznosząc toast kieliszkiem złotego trunku poprzecinanego pęcherzykami powietrza pamiętajmy o tych, dzięki którym możemy "pić gwiazdy". Benedyktyński mnich z Szampanii i angielski przyrodnik w tym samym czasie dokonali odkryć, dzięki którym wino jest tak dobre, a wypełnione nim butelki nie stanowią śmiercionośnej bomby zegarowej.

Formalny koniec PRL W czasach przełomu 1989/1990 wszystkie elementy funkcjonowania państwa wymagały przebudowy. Nie był to najlepszy czas na pisanie nowej konstytucji, dlatego zdecydowano się po prostu znowelizować tą, którą niespełna 40 lat wcześniej nadał Polakom Józef Stalin.

Zlikwidowano jedną z najstarszych bibliotek w Polsce! Od początku 2017 r. przestanie funkcjonować jedna z najważniejszych nstytucji kultury na Mazowszu, siódma najstarsza biblioteka w Polsce. Towarzystwo Naukowe Płockie straciło źródła finansowania, przez co prawie pół miliona pozycji przestanie być udostępnianych czytelnikom.

Kalendarium

1961-01-16 Ukryć skarby przed Niemcami!

1883-01-12 Filantropka Tekla Rapacka

1917-01-11 Stany Zjednoczone Polski

Oni wybrali Polskę

Anglicy z Marek pod Warszawą
Podróżujący szosą radzymińską mijają na wyjeździe z Warszawy…

Milijony z musztardy
Przedsiębiorcze kobiety często zmuszone są ratować swych…

Lukrowany biznes A.Blikle
Trudno w to uwierzyć, ale kiedyś szwajcarscy rzemieślnicy…

więcej

Redakcja poleca

Hera, koka, grzybki, trawa - używki żołnierzy na przestrzeni wieków
Grzybki na odwagę, morfina do rany, papierosy w przerwie…

Czy Terakotową Armię wyrzeźbili Chińczykom Grecy?
Muzeum Pierwszego Chińskiego Cesarza nawiązało współpracę z…

Kto kogo nauczył jeść widelcem?
"Great minds think alike" mówi stare przysłowie i należy je…

Prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Krakowa (1618)
Trudno wyobrazić sobie piękniejszą panoramę historyczną…

"Czerwona zaraza" - wiersz do Armii Czerwonej
Twórczość Józefa Szczepańskiego jest zapisem szlaku bojowego…

Żołnierze Wyklęci? Także przez Kościół...
Z rzadka bywają nazywani Żołnierzami Podziemia…

"Hitler mnie nie znieważył. To Roosevelt mnie znieważył!" - historia olimpijskiego kłamstwa
Wielu z nas słyszało opowieść o tym, jakoby nazistowski…

Hiszpańskie Olé! to wezwanie Allaha
Przez blisko osiem stuleci władzę nad półwyspem iberyjskim…

Świat usłyszy krzyk ofiar terroru
Po latach obietnic i skromnych ich realizacji, powstaje…

Niezwykły rękopis Baczyńskiego!
Małżeństwo Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Barbary…