Puls Historii

Portal historii
gospodarczej Polski

w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Historia biurka Donalda Trumpa

KUP LICENCJĘ
Marcin Dobrowolski
Pin It email print

Gabinet Owalny Białego Domu zmienia swój wystrój za każdym razem, gdy nowy gospodarz obejmuje we władanie siedzibę prezydencką. Jedynymi niezmiennymi od lat elementami pozostają ściany, kominek, oraz biurko Resolute.

Mebel wykonany został na przełomie 1879 i 1880 r., ale jego historia jest starsza i wiąże się z brytyjskim statkiem Resolute, który w 1852 r. wypłynął na poszukiwanie tzw. przejścia północno-zachodniego. Niestety, cztery z pięciu statków ekspedycji utknęły w kanadyjskim lodzie. Wobec tego dowódca wyprawy nakazał uszczelnienie włazów, oczyszczenie pokładów i ich opuszczenie. Na masztach pozostawiono jedynie bandery, a marynarze powrócili do Anglii.

W 1855 r. tysiąc mil od miejsca porzucenia Resolute zostaje odnaleziony i przejęty przez amerykański statek wielorybniczy. Rząd USA odkupił go za 40 tys. dolarów i w geście przyjaźni przekazał Wielkiej Brytanii. W ceremonii zwrotu okrętu, która miała miejsce w 1856 r. w Portsmouth wzięła udział królowa Wiktoria. 

Dwadzieścia lat później zdecydowano o rozebraniu statku. Królowa Wiktoria uznała, że przeznaczenie drewna z rozbiórki do celów opałowych byłoby brakiem szacunku dla Stanów Zjednoczonych. Zdecydowała więc, że wykonane z niego będą biurka, które podarowane zostaną wybranym postaciom polityki międzynarodowej. 

Projekt mebli powstał we wrześniu 1879 r., ich plany przechowywane są w Narodowym Muzeum Morskim w Greenwich i dostępne w zbiorach internetowych placówki. 

Małe biurko do pisania korespondencji ozdobiło prywatny jacht władczyni, HMY Victoria and Albert II. Podobne zostało przekazane wdowie po Henrym Grinellu, biznesmenie i filantropie, który poszukiwał członków brytyjskiej wyprawy zaginionych na północy Kanady w połowie XIX wieku. 
Jedno duże biurko trafiło do zamku Windsor i służyło codziennej pracy królowej oraz kolejnych władców.

Czwarte, w świetle późniejszych wydarzeń najważniejsze, trafiło 23 listopada 1880 r. do prezydenta USA Rutherforda B. Hayesa. Co ciekawe, na froncie biurka umieszczono herb prezydencki, obowiązujący w tamtych latach, ale obecnie nieaktualny - orzeł ma głowę zwróconą w złą stronę.

Od tamtego czasu wielu prezydentów używało tego mebla, jednak dopiero Jackie Kennedy kazała je umieścić w Gabinecie Owalnym Białego Domu w 1961 r. Dwa lata później jedyny raz opuściło ono siedzibę prezydencką będąc elementem wystawy poświęconej zamordowanemu prezydentowi Kennedy'emu. 

Biurko było przerabiane dwa razy. Pierwszy raz, gdy Roosevelt kazał przygotować w nim miejsce dla wygodnego trzymania nóg usztywnionych specjalnymi szynami - prezydent był częściowo sparaliżowany. Druga zmiana dotyczyła wprowadzenie na polecenie JFK nowej bazy pod biurko - prezydent był wysoki i po prostu uderzał kolanami w blat.

Mebel, i umieszczona w nim rzekomo tajemnicza skrytka, odgrywa ważną rolę w filmie przygodowym "Skarb narodów: Księga Tajemnic".

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Czytaj także

Ukryć skarby przed Niemcami! Historia determinacji i odwagi polskich muzealników we wrześniu 1939 roku to gotowy scenariusz serialu sensacyjnego. Nie bez przesady można powiedzieć, że bez ich uporu i sprytu w gorących dniach inwazji niemieckiej, dziś na Wawelu oglądać moglibyśmy jedynie gołe ściany.

Majątek Zuckerberga wzrósł o 5 mld USD Początek roku była bardzo udany dla założyciela Facebooka. W pierwszych dwóch tygodniach 2017 r. majątek Marka Zuckerberga wzrósł o około 5 mld USD, najmocniej spośród innych bogaczy, których monitoruje Forbes.

Oslo tymczasowo zakazuje jazdy dieslami Od wtorku auta z silnikami diesla mają zakaz jazdy po ulicach Oslo. Władze stolicy Norwegii tłumaczą to wysokim poziomem zanieczyszczenia powietrza.

Wlaściciel Ray-Banów połączy się z Essilorem Luxottica, największy na świecie producent okularów zgodził się na połączenie z jednym z rywali w swoim segmencie rynku, firmą Esillor, donosi serwis BBC. Wartość połączonych spółek szacowana jest na 46 mld EUR.

Bateria była przyczyną problemu Galaxy Note 7 To baterie są głównym winowajcą problemów z samozapłonem modelu smartfona Samsung Galaxy Note 7, twierdzą źródła agencji Reuters związane z dochodzeniem jakie prowadzi południowokoreański koncern w związku z przypadkami samozniszczenia urządzenia.

Owsiak: to, że gramy po raz 25., to rekord To, że gramy po raz 25., to rekord - ocenił szef WOŚP Jerzy Owsiak podczas wieczornej konferencji prasowej, podsumowującej 25. Finał, podczas którego zebrano ponad 62,4 mln zł. Ostateczna kwota będzie znana na początku marca. W tym roku zbierano pieniądze na sprzęt medyczny dla dzieci i seniorów.

Austriackie miasto szuka pustelnika Austriackie Saalfelden poszukuje kogoś, kto będzie mieszkał w znajdującej się niedaleko tej miejscowości pustelni. Nie oferuje żadnego wynagrodzenia.

Polacy kupowali dwa mustangi dziennie Kultowy amerykański samochód sportowy jest coraz popularniejszy w naszym kraju. Polacy kupują mustangi na firmę.

Szef Amazon kupił największy dom w Waszyngtonie Jeff Bezos, założyciel i szef Amazon.com kupił największy dom w Waszyngtonie, donoszą media powołując się na nieoficjalne źródła.

Nissan przetestuje autonomiczne auta w Londynie Japoński producent samochodów poinformował, że przeprowadzi swoje pierwsze europejskie testy autonomicznych aut na ulicach Londynu.

Najszybszy i najmocniejszy bentley w historii Brytyjski producent luksusowych samochodów zaprezentował najmocniejszy model produkcyjny w historii firmy.

Kalendarium

1961-01-16 Ukryć skarby przed Niemcami!

1883-01-12 Filantropka Tekla Rapacka

1917-01-11 Stany Zjednoczone Polski

Oni wybrali Polskę

Anglicy z Marek pod Warszawą
Podróżujący szosą radzymińską mijają na wyjeździe z Warszawy…

Milijony z musztardy
Przedsiębiorcze kobiety często zmuszone są ratować swych…

Lukrowany biznes A.Blikle
Trudno w to uwierzyć, ale kiedyś szwajcarscy rzemieślnicy…

więcej

Redakcja poleca

Hera, koka, grzybki, trawa - używki żołnierzy na przestrzeni wieków
Grzybki na odwagę, morfina do rany, papierosy w przerwie…

Czy Terakotową Armię wyrzeźbili Chińczykom Grecy?
Muzeum Pierwszego Chińskiego Cesarza nawiązało współpracę z…

Kto kogo nauczył jeść widelcem?
"Great minds think alike" mówi stare przysłowie i należy je…

Prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Krakowa (1618)
Trudno wyobrazić sobie piękniejszą panoramę historyczną…

"Czerwona zaraza" - wiersz do Armii Czerwonej
Twórczość Józefa Szczepańskiego jest zapisem szlaku bojowego…

Żołnierze Wyklęci? Także przez Kościół...
Z rzadka bywają nazywani Żołnierzami Podziemia…

"Hitler mnie nie znieważył. To Roosevelt mnie znieważył!" - historia olimpijskiego kłamstwa
Wielu z nas słyszało opowieść o tym, jakoby nazistowski…

Hiszpańskie Olé! to wezwanie Allaha
Przez blisko osiem stuleci władzę nad półwyspem iberyjskim…

Świat usłyszy krzyk ofiar terroru
Po latach obietnic i skromnych ich realizacji, powstaje…

Niezwykły rękopis Baczyńskiego!
Małżeństwo Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Barbary…