Puls Historii

Portal historii
gospodarczej Polski

w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

"Hitler mnie nie znieważył. To Roosevelt mnie znieważył!" - historia olimpijskiego kłamstwa

KUP LICENCJĘ
Marcin Dobrowolski
Pin It email print

Wielu z nas słyszało opowieść o tym, jakoby nazistowski przywódca III Rzeszy odmówił złożenia gratulacji czarnoskóremu reprezentantowi USA w lekkiej atletyce na Igrzyskach Olimpijskich w Berlinie w 1936 r. Okazuje się jednak, że do takiej sytuacji nigdy nie doszło, a sam czterokrotny złoty medalista Jesse Owens miał pretensje nie do Hitlera, lecz do własnego prezydenta.

James Cleveland Owens miał zaledwie 23 lata, gdy reprezentował Stany Zjednoczone na berlińskich Igrzyskach. Był niewątpliwym triumfatorem zawodów zdobywając aż cztery złote medale: za bieg na 100 i 200 metrów, sztafetę 4 razy 100 metrów oraz skok w dal. Do Berlina jechał już z opinią wybitnego sportowca - rok wcześniej podczas zawodów w Ann Arbor ustanowił w ciągu 45 minut 6 rekordów świata z których jeden nie został pobity przez ćwierć wieku!

Rząd III Rzeszy kierował się ideologią rasistowską. Według niej, ludzie czarnoskórzy byli mniej wartościowi od tych z jasnym odcieniem i zasługiwali na ograniczenie praw. Igrzyska Olimpijskie w Berlinie miały jednak charakter wybitnie propagandowy. Przywódcom nazistowskim zależało na ukazaniu potęgi odrodzonych po przegranej wojnie Niemiec i oddaleniu oskarżeń o dyskryminacje polityczne czy etnicznie. Te zarzuty stawiane były coraz częściej zwłaszcza po wprowadzeniu w poprzednim (1935) roku surowych ustaw norymberskich ściśle regulujących kwestie rasowe w III Rzeszy.

Być może dlatego faktyczne zachowanie Hitlera po zwycięstwie Owena dalece odbiega od opowieści, którą słyszało wielu z nas. Jak wspominał w 1970 r. sportowiec:

Hitler mnie nie znieważył - to Franklin Delano Roosevelt mnie znieważył. Prezydent nie wysłał mi nawet telegramu.

W rzeczywistości bowiem przywódca III Rzeszy nie tylko uczestniczył w dekoracji medalowej Amerykanina ale również podarował mu pamiątkową fotografię z autografem (sic!) a na życzliwy ukłon głowy sportowca odpowiedział nazistowskim salutem. 

Hitler miał potem w gronie współpracowników zaznaczyć, że na kolejne Igrzyska nie powinni być kwalifikowani sportowcy "niższych" niż aryjska ras. Miał na myśli zawody, które planował organizować w nowym, zdominowanym przez triumfującą III Rzeszę świecie. 

Marzenia nazistowskiego dyktatora były mrzonkami, których nigdy nie dane mu było zrealizować. Dużo bardziej bolesne było jednak zachowanie ówczesnych polityków spętanych prawami obowiązującej segregacji rasowej. Okazuje się bowiem, że oprócz braku oficjalnych gratulacji ze strony urzędującego prezydenta i jego wiceprezydenta, rządzący nigdy nie zaprosili Owensa na zwyczajowe spotkanie z olimpijczykami w Białym Domu. Być może wyrzuty sumienia tym spowodowane zmusiły administrację waszyngtońską do stworzenia legendy wydarzenia, które nigdy nie miało miejsca.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Czytaj także

Ukryć skarby przed Niemcami! Historia determinacji i odwagi polskich muzealników we wrześniu 1939 roku to gotowy scenariusz serialu sensacyjnego. Nie bez przesady można powiedzieć, że bez ich uporu i sprytu w gorących dniach inwazji niemieckiej, dziś na Wawelu oglądać moglibyśmy jedynie gołe ściany.

Podatki polskie tak szalone, że słynne w całej Europie Nasi przodkowie, oraz inni mieszkańcy ziem władanych przez pierwszą historyczną dynastię nad Wisłą, nie wypełniali rocznych zeznań podatkowych PIT, ale znakomicie wiedzieli kiedy, komu, ile i jak zapłacić odpowiednich danin. Jak to wszystko funkcjonowało?

Stany Zjednoczone Polski Wielkim szczęściem naszej ojczyzny byli patrioci, którzy na początku XX wieku, a szczególnie podczas Wielkiej Wojny, lobbowali w najważniejszych stolicach świata za odrodzeniem Polski. Jednym z najbardziej zasłużonych był Ignacy Jan Paderewski, który korzystając z osobistych kontaktów "urabiał" amerykańskiego prezydenta.

Najstarsze firmy w Polsce Myśląc o najstarszych firmach w Polsce kojarzymy kopalnie w Wieliczce i Bochni, ale nie są to jedyne przykłady przedsiębiorstw o długiej tradycji. Te najstarsze i nieco młodsze, ale wciąż ponad stuletnie, bada dr Tomasz Olejniczak z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Pierwszy polski nalot na Niemcy Rozpoczęte w ostatnich dniach 1918 r. Powstanie Wielkopolskie bardzo szybko zepchnęło Niemców do defensywy. Insurgenci rozbrajali kolejne forty, zdobywali magazyny broni i zmuszali wroga do ucieczki. Wykorzystali też nowy sposób walki - naloty bombowe.

Czym była pańszczyzna? Według prawa międzynarodowego, a dokładnie Konwencji Genewskiej z 1956 roku, pańszczyzna jest praktyką zbliżoną do niewolnictwa. Jest to stan, w którym dzierżawca zmuszony jest do zamieszkania na terenie należącym do innej osoby i wykonuje na jej rzecz pewne usługi. Nie jest przy tym ważne, czy otrzymuje za to wynagrodzenie czy też nie. Istotne jest zaś to, że dzierżawca nie może samodzielnie zmienić swego stanu.

Sylwester z kochanką na Maderze Położona na Oceanie Atlantyckim portugalska Madera kilkakrotnie splotła swe dzieje z polskimi politykami. Według popularnej przed wiekami legendy, miał tam dożyć swych dni Władysław Warneńczyk cudem ocalały spod tureckiego miecza po przegranej bitwie. Jednak najlepiej udokumentowanym pobytem były zimowe wakacje marszałka Piłsudskiego, który wypoczywał tam ze swym lekarzem i... młodą kochanka.

Koniec świata w Nowy Rok Millenium Bug czy Lewiatan w podziemiach Watykanu - wejście w nowe Millenium sprzyja katastroficznym przepowiedniom. Strach przed końcem świata był powszechny w historii ludzkości, nikt jednak nie odpowiedział na pytanie dlaczego Opatrzność miałaby stosować ludzki kalendarz.

Szampan, który zabijał Wznosząc toast kieliszkiem złotego trunku poprzecinanego pęcherzykami powietrza pamiętajmy o tych, dzięki którym możemy "pić gwiazdy". Benedyktyński mnich z Szampanii i angielski przyrodnik w tym samym czasie dokonali odkryć, dzięki którym wino jest tak dobre, a wypełnione nim butelki nie stanowią śmiercionośnej bomby zegarowej.

Formalny koniec PRL W czasach przełomu 1989/1990 wszystkie elementy funkcjonowania państwa wymagały przebudowy. Nie był to najlepszy czas na pisanie nowej konstytucji, dlatego zdecydowano się po prostu znowelizować tą, którą niespełna 40 lat wcześniej nadał Polakom Józef Stalin.

Zlikwidowano jedną z najstarszych bibliotek w Polsce! Od początku 2017 r. przestanie funkcjonować jedna z najważniejszych nstytucji kultury na Mazowszu, siódma najstarsza biblioteka w Polsce. Towarzystwo Naukowe Płockie straciło źródła finansowania, przez co prawie pół miliona pozycji przestanie być udostępnianych czytelnikom.

Kalendarium

1961-01-16 Ukryć skarby przed Niemcami!

1883-01-12 Filantropka Tekla Rapacka

1917-01-11 Stany Zjednoczone Polski

Oni wybrali Polskę

Anglicy z Marek pod Warszawą
Podróżujący szosą radzymińską mijają na wyjeździe z Warszawy…

Milijony z musztardy
Przedsiębiorcze kobiety często zmuszone są ratować swych…

Lukrowany biznes A.Blikle
Trudno w to uwierzyć, ale kiedyś szwajcarscy rzemieślnicy…

więcej

Redakcja poleca

Hera, koka, grzybki, trawa - używki żołnierzy na przestrzeni wieków
Grzybki na odwagę, morfina do rany, papierosy w przerwie…

Czy Terakotową Armię wyrzeźbili Chińczykom Grecy?
Muzeum Pierwszego Chińskiego Cesarza nawiązało współpracę z…

Kto kogo nauczył jeść widelcem?
"Great minds think alike" mówi stare przysłowie i należy je…

Prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Krakowa (1618)
Trudno wyobrazić sobie piękniejszą panoramę historyczną…

"Czerwona zaraza" - wiersz do Armii Czerwonej
Twórczość Józefa Szczepańskiego jest zapisem szlaku bojowego…

Żołnierze Wyklęci? Także przez Kościół...
Z rzadka bywają nazywani Żołnierzami Podziemia…

"Hitler mnie nie znieważył. To Roosevelt mnie znieważył!" - historia olimpijskiego kłamstwa
Wielu z nas słyszało opowieść o tym, jakoby nazistowski…

Hiszpańskie Olé! to wezwanie Allaha
Przez blisko osiem stuleci władzę nad półwyspem iberyjskim…

Świat usłyszy krzyk ofiar terroru
Po latach obietnic i skromnych ich realizacji, powstaje…

Niezwykły rękopis Baczyńskiego!
Małżeństwo Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Barbary…