Puls Historii

Portal historii
gospodarczej Polski

w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Czy Terakotową Armię wyrzeźbili Chińczykom Grecy?

KUP LICENCJĘ
Marcin Dobrowolski
Pin It email print

Muzeum Pierwszego Chińskiego Cesarza nawiązało współpracę z BBC i National Geographic Channel, by przedstawić dowody na to, że Chiny utrzymywały stałe kontakty z Zachodem w okresie Pierwszego Cesarstwa (od III w. p.n.e.).

Terakotowa armia

W 1974 r. trzech chłopów z centralnych Chin dokonało sensacyjnego odkrycia: znaleźli ponad 8 tys. naturalnej wielkości figur z terakoty, które były zakopane w ziemi ok. 1,5 km od grobowca pierwszego chińskiego cesarza Qin Shi Huanga. Po 40 latach od tamtego wydarzenia, archeolodzy i naukowcy w dalszym ciągu prowadzą badania nad tym niezwykłym znaleziskiem. Nowe badania archeologiczne zostały nagrane przez stację BBC oraz National Geographic Channel. Wykopaliska są źródłem sensacyjnych informacji o samym grobowcu i całkowicie zmieniają naszą wiedzę o kontaktach utrzymywanych przez Państwo Środka ze światem Zachodu.

Europejczycy w Chinach

O istnieniu kontaktów między cywilizacją helleńską a chińską w III w. p. n. e. mówi m.in. dr Li Xiuzhen z Muzeum Terakotowej Armii Pierwszego Cesarza Qin:

- Znaleźliśmy dowody, które potwierdzają, że Chiny za czasów Pierwszego Cesarza utrzymywały bliskie kontakty z cywilizacją Zachodu. Zostały one nawiązane wiele lat przed oficjalnym otwarciem Jedwabnego Szlaku, a więc o wiele wcześniej niż sądziliśmy. - przekonuje badaczka.

Tradycja tworzenia naturalnych rozmiarów figur nie była znana w Chinach przed budową grobowca Pierwszego Cesarza. Wszelkie inne figury z czasów pierwszego władcy są niewielkich rozmiarów - mają 20 cm wysokości i prostą konstrukcję. Skąd pochodziła Armia Terakotowa i kto ją stworzył, było dotąd tajemnicą. Biorąc pod uwagę niezwykły kunszt niezbędny do jej stworzenia oraz radykalną zmianę stylu, dr Xiuzhen była przekonana, że jedynym wiarygodnym wyjaśnieniem były wpływy zewnętrzne.

Joint venture GR-CHN

Profesor Lukas Nickel z Zakładu Historii Sztuki Azjatyckiej na Wydziale Historii Sztuki Uniwersytetu Wiedeńskiego badał figury cyrkowych akrobatów, które zostały niedawno odnalezione w grobowcu Pierwszego Cesarza i jest przekonany, że są one dowodem na to, że 1500 lat przed przybyciem Marco Polo do Państwa Środka, istniały kontakty między Chinami Wschodnimi i starożytną Grecją. Jego zdaniem obie cywilizacje wymieniały się technologiami i koncepcjami, a osadnicy z obu obszarów kulturowych podróżowali między Europą i Azją. Jeśli teoria ta jest prawdziwa, zdobyliśmy pierwsze wiarygodne dowody na kontakty cywilizacji Zachodu z Państwem Środka.

Zgodnie z teorią dr. Nickela ogromne wrażenie na Pierwszym Cesarzu musiały zrobić greckie rzeźby, które zostały przywiezione do Chin 100 lat po panowaniu Aleksandra Wielkiego. 

- Uważam, że grecki rzeźbiarz mógł szkolić na miejscu chińskich rzemieślników - dodaje dr Nickel.

Metoda wosku traconego

Dodatkowych dowodów na poparcie tej teorii dostarczyła naukowcom odnaleziona niedawno na terenie kompleksu grobowca niezwykła kolekcja figur z brązu. Do wykonania odkrytych niedawno artefaktów wykorzystano techniki nieznane wówczas w Chinach, a same przedmioty wykazują zadziwiające podobieństwo do starożytnej techniki odlewniczej z użyciem modeli z wosku - popularnej w starożytnej Grecji i Egipcie.

- Ostatnie wykopaliska archeologiczne na terenie kompleksu zaowocowały najważniejszymi znaleziskami, jakich dokonano na przestrzeni ostatnich 40 lat - potwierdza prof. Zhang Weixing z zespołu archeologów na terenie muzeum.
- Dzięki systematycznie prowadzonym wykopaliskom w głównym grobowcu Pierwszego Cesarza oraz innych miejscach pochówku dokonaliśmy odkrycia, którego ranga przewyższa odnalezienie Terakotowej Armii. - dodaje profesor.

Rzeź konkubin

Przed wejściem do grobowca cesarza, archeolog prof. Zhang Weixing i członkowie zespołu odnaleźli kości młodych kobiet, które zostały pochowane wraz z cenną biżuterią ze złota i pereł. Obecność biżuterii w grobie jednoznacznie świadczy o wysokim statusie zmarłych w społecznej hierarchii. Dr Huan Yang uważa, że młode kobiety były konkubinami Pierwszego Cesarza. Jednocześnie dodaje, że wiele wskazuje na to, iż w chwili śmierci ich ciała zostały okrutnie okaleczone. Na terenie stanowiska archeologicznego znaleziono do tej pory 99 indywidualnych pochówków tego typu. Odkopano tylko 10 z nich i w każdym znajdują się okaleczone szczątki młodej kobiety.

Egzekucja następcy tronu

Czaszka zajmującego wysokie miejsce w hierarchii społecznej mężczyzny została zakopana na wschód od grobowca Pierwszego Cesarza. W tylnej części czaszki tkwił grot kuszy. Ustalono, że strzała została wystrzelona z bliskiej odległości, co może świadczyć o tym, że mężczyzna zginął w wyniku egzekucji. Pracujący na miejscu chińscy archeolodzy uważają, że czaszka może należeć do księcia Fu Su - najstarszego syna Pierwszego Cesarza. Świadczyć może o tym bogate wyposażenie jego grobu, jakie odnajdowane jest wyłącznie w pochówkach członków rodziny królewskiej. Zdaniem archeologów pochówek zawiera łącznie kości siedmiu osób i wszystkie z nich zginęły nagłą śmiercią. Ta teoria jest zgodna z historycznymi przekazami, które wskazują na to, że w owym czasie rozegrała się w Chinach walka o władzę godna serialu „Gra o tron”. Książę Fu Su i jego rodzeństwo zostali zamordowani przez młodszego brata, księcia Hu Hai, który po śmierci ojca prowadził z braćmi zaciekłą walkę o tron.

To ponure miejsce pochówku nie było jedynym, w którym odnaleziono szkielety. Archeolodzy natrafili także na groby masowe. W jednym z nich odnaleźli narzędzia wykorzystywane przez robotników do budowy grobowca, wraz z kajdanami, które zakuwano wokół karku i ręki. Po przebadaniu jednej z czaszek robotnika, która została odnaleziona na terenie kompleksu grobowca, przeprowadzono pierwszą na świecie rekonstrukcję twarzy, dzięki czemu możemy zobaczyć jak wyglądali starożytni budowniczowie.

Wielkość i układ kompleksu

Dzięki pracom wykopaliskowym wiemy, że cały kompleks rozciągał się na terenie prawie 100 kilometrów kwadratowych u północnego podnóża góry Li. Do niedawna uważano, że kompleks był o połowę mniejszy, a jego obszar był szacowany na 57 kilometrów kwadratowych. Eksperci przebadali cały teren za pomocą czujników teledetekcyjnych i wykonali wykopy sondażowe w kilku dodatkowych miejscach. Szeroko zakrojone badania archeologiczne przeprowadzono z wykorzystaniem technik teledetekcji, georadaru i próbkowania gleby, co pozwoliło ustalić, że główny grobowiec cesarza w stanie nienaruszonym znajduje się pod zbudowaną piramidą oraz ogromną, murowaną budowlą, której czworokątne ściany mają 145 metrów długości i 14 metrów wysokości. W bezpośrednim sąsiedztwie grobowca Pierwszego Cesarza odnaleziono korytarze oraz komorę grobową konkubin, zajmowane przez nie wcześniej pomieszczenia oraz szeroką na 66 metrów drogę prowadzącą do mauzoleum, której rozmiary odpowiadają współczesnej, liczącej 16 pasów chińskiej autostradzie.

Dr Albert Lin odkrywa dwie drogi

Ekipa filmowa otrzymała po raz pierwszy pozwolenie na wykorzystanie drona do nakręcenia materiału filmowego, który dokumentuje prowadzone na terenie kompleksu prace archeologiczne. Dron wyposażono dodatkowo w kamerę termograficzną. Po przejrzeniu zdjęć z drona i satelity, inżynier i badacz dr Albert Lin odkrył, że z wnętrza grobowca wytyczono dwie zbudowane na rozkaz cesarza drogi. Jedna z nich została wyznaczona w kierunku północno-zachodnim i biegnie w stronę powiatu Lintao, symbolicznej bramy na Zachód. Zespół specjalistów z mauzoleum pracuje obecnie nad tym przełomowym odkryciem.

Badanie DNA

Typowe dla Europy mitochondrialne DNA, które zostało odnalezione na kilku stanowiskach archeologicznych w chińskiej prowincji Sinkiang świadczy o tym, że mieszkańcy Europy docierali do Państwa Środka, osiedlali się i umierali w Chinach przed i w czasach panowania Pierwszego Cesarza.

- To niezwykle ciekawy okres w historii Muzeum Pierwszego Cesarza. Jest to największy kompleks archeologiczny na świecie, a wyniki najnowszych badań dowodzą, że rozciąga się on na obszarze niemal 100 kilometrów kwadratowych. Najnowsze prace wykopaliskowe zaowocowały niezwykłymi odkryciami, które rzucają nowe światło na historię Chin za czasów panowania Pierwszego Cesarza - podkreśla prof. Zhang Weixing.

Wszystkie przełomowe odkrycia i ich kulisy zostały zaprezentowane m.in. w dwugodzinnym fabularyzowanym dokumencie „Sekrety cesarskiego grobowca”, którego gospodarzem był dr Albert Lin z Towarzystwa National Geographic. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

1 Komentarze

Obserwator 2016-10-14

armie wyrzeźbili Polacy za pomocą widelca

Czytaj także

Ukryć skarby przed Niemcami! Historia determinacji i odwagi polskich muzealników we wrześniu 1939 roku to gotowy scenariusz serialu sensacyjnego. Nie bez przesady można powiedzieć, że bez ich uporu i sprytu w gorących dniach inwazji niemieckiej, dziś na Wawelu oglądać moglibyśmy jedynie gołe ściany.

Podatki polskie tak szalone, że słynne w całej Europie Nasi przodkowie, oraz inni mieszkańcy ziem władanych przez pierwszą historyczną dynastię nad Wisłą, nie wypełniali rocznych zeznań podatkowych PIT, ale znakomicie wiedzieli kiedy, komu, ile i jak zapłacić odpowiednich danin. Jak to wszystko funkcjonowało?

Stany Zjednoczone Polski Wielkim szczęściem naszej ojczyzny byli patrioci, którzy na początku XX wieku, a szczególnie podczas Wielkiej Wojny, lobbowali w najważniejszych stolicach świata za odrodzeniem Polski. Jednym z najbardziej zasłużonych był Ignacy Jan Paderewski, który korzystając z osobistych kontaktów "urabiał" amerykańskiego prezydenta.

Najstarsze firmy w Polsce Myśląc o najstarszych firmach w Polsce kojarzymy kopalnie w Wieliczce i Bochni, ale nie są to jedyne przykłady przedsiębiorstw o długiej tradycji. Te najstarsze i nieco młodsze, ale wciąż ponad stuletnie, bada dr Tomasz Olejniczak z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Pierwszy polski nalot na Niemcy Rozpoczęte w ostatnich dniach 1918 r. Powstanie Wielkopolskie bardzo szybko zepchnęło Niemców do defensywy. Insurgenci rozbrajali kolejne forty, zdobywali magazyny broni i zmuszali wroga do ucieczki. Wykorzystali też nowy sposób walki - naloty bombowe.

Czym była pańszczyzna? Według prawa międzynarodowego, a dokładnie Konwencji Genewskiej z 1956 roku, pańszczyzna jest praktyką zbliżoną do niewolnictwa. Jest to stan, w którym dzierżawca zmuszony jest do zamieszkania na terenie należącym do innej osoby i wykonuje na jej rzecz pewne usługi. Nie jest przy tym ważne, czy otrzymuje za to wynagrodzenie czy też nie. Istotne jest zaś to, że dzierżawca nie może samodzielnie zmienić swego stanu.

Sylwester z kochanką na Maderze Położona na Oceanie Atlantyckim portugalska Madera kilkakrotnie splotła swe dzieje z polskimi politykami. Według popularnej przed wiekami legendy, miał tam dożyć swych dni Władysław Warneńczyk cudem ocalały spod tureckiego miecza po przegranej bitwie. Jednak najlepiej udokumentowanym pobytem były zimowe wakacje marszałka Piłsudskiego, który wypoczywał tam ze swym lekarzem i... młodą kochanka.

Koniec świata w Nowy Rok Millenium Bug czy Lewiatan w podziemiach Watykanu - wejście w nowe Millenium sprzyja katastroficznym przepowiedniom. Strach przed końcem świata był powszechny w historii ludzkości, nikt jednak nie odpowiedział na pytanie dlaczego Opatrzność miałaby stosować ludzki kalendarz.

Szampan, który zabijał Wznosząc toast kieliszkiem złotego trunku poprzecinanego pęcherzykami powietrza pamiętajmy o tych, dzięki którym możemy "pić gwiazdy". Benedyktyński mnich z Szampanii i angielski przyrodnik w tym samym czasie dokonali odkryć, dzięki którym wino jest tak dobre, a wypełnione nim butelki nie stanowią śmiercionośnej bomby zegarowej.

Formalny koniec PRL W czasach przełomu 1989/1990 wszystkie elementy funkcjonowania państwa wymagały przebudowy. Nie był to najlepszy czas na pisanie nowej konstytucji, dlatego zdecydowano się po prostu znowelizować tą, którą niespełna 40 lat wcześniej nadał Polakom Józef Stalin.

Zlikwidowano jedną z najstarszych bibliotek w Polsce! Od początku 2017 r. przestanie funkcjonować jedna z najważniejszych nstytucji kultury na Mazowszu, siódma najstarsza biblioteka w Polsce. Towarzystwo Naukowe Płockie straciło źródła finansowania, przez co prawie pół miliona pozycji przestanie być udostępnianych czytelnikom.

Kalendarium

1961-01-16 Ukryć skarby przed Niemcami!

1883-01-12 Filantropka Tekla Rapacka

1917-01-11 Stany Zjednoczone Polski

Oni wybrali Polskę

Anglicy z Marek pod Warszawą
Podróżujący szosą radzymińską mijają na wyjeździe z Warszawy…

Milijony z musztardy
Przedsiębiorcze kobiety często zmuszone są ratować swych…

Lukrowany biznes A.Blikle
Trudno w to uwierzyć, ale kiedyś szwajcarscy rzemieślnicy…

więcej

Redakcja poleca

Hera, koka, grzybki, trawa - używki żołnierzy na przestrzeni wieków
Grzybki na odwagę, morfina do rany, papierosy w przerwie…

Czy Terakotową Armię wyrzeźbili Chińczykom Grecy?
Muzeum Pierwszego Chińskiego Cesarza nawiązało współpracę z…

Kto kogo nauczył jeść widelcem?
"Great minds think alike" mówi stare przysłowie i należy je…

Prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Krakowa (1618)
Trudno wyobrazić sobie piękniejszą panoramę historyczną…

"Czerwona zaraza" - wiersz do Armii Czerwonej
Twórczość Józefa Szczepańskiego jest zapisem szlaku bojowego…

Żołnierze Wyklęci? Także przez Kościół...
Z rzadka bywają nazywani Żołnierzami Podziemia…

"Hitler mnie nie znieważył. To Roosevelt mnie znieważył!" - historia olimpijskiego kłamstwa
Wielu z nas słyszało opowieść o tym, jakoby nazistowski…

Hiszpańskie Olé! to wezwanie Allaha
Przez blisko osiem stuleci władzę nad półwyspem iberyjskim…

Świat usłyszy krzyk ofiar terroru
Po latach obietnic i skromnych ich realizacji, powstaje…

Niezwykły rękopis Baczyńskiego!
Małżeństwo Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Barbary…