Puls Historii

Portal historii
gospodarczej Polski

w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Koniec świata w Nowy Rok

KUP LICENCJĘ
Marcin Dobrowolski
Pin It email print

Millenium Bug czy Lewiatan w podziemiach Watykanu - wejście w nowe Millenium sprzyja katastroficznym przepowiedniom. Strach przed końcem świata był powszechny w historii ludzkości, nikt jednak nie odpowiedział na pytanie dlaczego Opatrzność miałaby stosować ludzki kalendarz.

Kiedy nad Wisłą Bolesław Chrobry budował zręby organizmu, który później nazwany będzie Polską, nad Tybrem szykowano się na koniec świata. W kwietniu 999 roku papieżem został benedyktyński mnich, Gerbert z Aurillac, który przyjął imię Sylwestra (drugiego tego imienia). 

Przesądni Rzymianie bali się swego biskupa. Był on prawdopodobnie najlepiej wykształconym człowiekiem swego stulecia. W arabskiej Hiszpanii zgłębiał matematykę, astronomię, a nawet alchemię. Skonstruował kilka przyrządów astronomicznych, zgłębiał tajniki logiki formalnej, udoskonalił technicznie konstrukcję organów muzycznych. To wszystko sprawiało, że dla przesądnego ludu był postacią co najmniej podejrzaną.

W drugiej połowie 999 roku w Italii odżyły przekazy o przepowiedni jaką miała wyrzec wieszczka Sybilla. Wedle słów tej starożytnej prorokini, potężny smok Lewiatan miał być zamknięty w lochach Watykanu przez papieża Sylwestra w IV wieku n.e., oczekując kolejnego biskupa Rzymu tego imienia. Sylwester II miał w ostatnim dniu roku uwolnić potwora, którego przyjście zapoczątkowałoby koniec świata. 

Papież zdawał sobie sprawę z szerzącego się pogańskiego przesądu, dlatego zastosował najlepsze z możliwych mu rozwiązań. Kiedy tysiące ludzi zgromadzonych na rzymskich ulicach oczekiwało spektakularnego uwolnienia potwora, ich biskup z pełnym orszakiem wyszedł do swych wiernych i po raz pierwszy w historii Kościoła, w środku nocy, udzielił im uroczystego błogosławieństwa połączonego z odpustem. Od tej pory błogosławieństwo Urbi et Orbi, Miastu i Światu, stało się elementem świętowania najważniejszych wydarzeń i uroczystości.

Ani papieskie błogosławieństwo, ani nawet opinie specjalistów nie podziałały na panikę, jaka ogarnęła mieszkańców krajów rozwiniętych w drugiej połowie lat 90. XX wieku. Strach związany był z tzw. "problemem roku 2000", nazywanym również Millenium Bug. Chodziło o to, że już w epoce pierwszych maszyn liczących wprowadzono zapis daty jedynie dwoma ostatnimi jej cyframi. Wynikało to z chęci oszczędzenia miejsca na perforowanych kartach tekturowych pierwszych urządzeń liczących. Każda kolejna maszyna utrzymywała jednak taki zapis ze względu na potrzebę kompatybilności ze starszymi urządzeniami. I choć już w 1958 r. zwracano uwagę na problem, to dopiero od 1994 r. zaczęto ostrzegać, że rok 2000 może być dla komputerów rokiem 1900. 

Strach przed awarią systemów stał się żyłą złota dla firm informatycznych, które zaczęły wypuszczać nowe wersje używanego oprogramowania, jakoby odpornego na problem. Histerię podkręcały alarmujące artykuły prasowe, a także produkcje telewizyjne - w USA powstał film opowiadający o noworocznej awarii systemów sterujących pociskami jądrowymi - w nowy rok miała rozpocząć się wojna atomowa...

Kiedy nadszedł 1 stycznia 2000 roku, nic wielkiego się nie wydarzyło. Pewne problemy nastąpiły, ale dotyczyły głównie prostych, starych systemów, odpowiadających za nieistotne w większej skali zadania. 

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

Komentarze

Czytaj także

Ukryć skarby przed Niemcami! Historia determinacji i odwagi polskich muzealników we wrześniu 1939 roku to gotowy scenariusz serialu sensacyjnego. Nie bez przesady można powiedzieć, że bez ich uporu i sprytu w gorących dniach inwazji niemieckiej, dziś na Wawelu oglądać moglibyśmy jedynie gołe ściany.

Podatki polskie tak szalone, że słynne w całej Europie Nasi przodkowie, oraz inni mieszkańcy ziem władanych przez pierwszą historyczną dynastię nad Wisłą, nie wypełniali rocznych zeznań podatkowych PIT, ale znakomicie wiedzieli kiedy, komu, ile i jak zapłacić odpowiednich danin. Jak to wszystko funkcjonowało?

Stany Zjednoczone Polski Wielkim szczęściem naszej ojczyzny byli patrioci, którzy na początku XX wieku, a szczególnie podczas Wielkiej Wojny, lobbowali w najważniejszych stolicach świata za odrodzeniem Polski. Jednym z najbardziej zasłużonych był Ignacy Jan Paderewski, który korzystając z osobistych kontaktów "urabiał" amerykańskiego prezydenta.

Najstarsze firmy w Polsce Myśląc o najstarszych firmach w Polsce kojarzymy kopalnie w Wieliczce i Bochni, ale nie są to jedyne przykłady przedsiębiorstw o długiej tradycji. Te najstarsze i nieco młodsze, ale wciąż ponad stuletnie, bada dr Tomasz Olejniczak z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Pierwszy polski nalot na Niemcy Rozpoczęte w ostatnich dniach 1918 r. Powstanie Wielkopolskie bardzo szybko zepchnęło Niemców do defensywy. Insurgenci rozbrajali kolejne forty, zdobywali magazyny broni i zmuszali wroga do ucieczki. Wykorzystali też nowy sposób walki - naloty bombowe.

Czym była pańszczyzna? Według prawa międzynarodowego, a dokładnie Konwencji Genewskiej z 1956 roku, pańszczyzna jest praktyką zbliżoną do niewolnictwa. Jest to stan, w którym dzierżawca zmuszony jest do zamieszkania na terenie należącym do innej osoby i wykonuje na jej rzecz pewne usługi. Nie jest przy tym ważne, czy otrzymuje za to wynagrodzenie czy też nie. Istotne jest zaś to, że dzierżawca nie może samodzielnie zmienić swego stanu.

Sylwester z kochanką na Maderze Położona na Oceanie Atlantyckim portugalska Madera kilkakrotnie splotła swe dzieje z polskimi politykami. Według popularnej przed wiekami legendy, miał tam dożyć swych dni Władysław Warneńczyk cudem ocalały spod tureckiego miecza po przegranej bitwie. Jednak najlepiej udokumentowanym pobytem były zimowe wakacje marszałka Piłsudskiego, który wypoczywał tam ze swym lekarzem i... młodą kochanka.

Szampan, który zabijał Wznosząc toast kieliszkiem złotego trunku poprzecinanego pęcherzykami powietrza pamiętajmy o tych, dzięki którym możemy "pić gwiazdy". Benedyktyński mnich z Szampanii i angielski przyrodnik w tym samym czasie dokonali odkryć, dzięki którym wino jest tak dobre, a wypełnione nim butelki nie stanowią śmiercionośnej bomby zegarowej.

Formalny koniec PRL W czasach przełomu 1989/1990 wszystkie elementy funkcjonowania państwa wymagały przebudowy. Nie był to najlepszy czas na pisanie nowej konstytucji, dlatego zdecydowano się po prostu znowelizować tą, którą niespełna 40 lat wcześniej nadał Polakom Józef Stalin.

Zlikwidowano jedną z najstarszych bibliotek w Polsce! Od początku 2017 r. przestanie funkcjonować jedna z najważniejszych nstytucji kultury na Mazowszu, siódma najstarsza biblioteka w Polsce. Towarzystwo Naukowe Płockie straciło źródła finansowania, przez co prawie pół miliona pozycji przestanie być udostępnianych czytelnikom.

Kalendarium

1961-01-16 Ukryć skarby przed Niemcami!

1883-01-12 Filantropka Tekla Rapacka

1917-01-11 Stany Zjednoczone Polski

Oni wybrali Polskę

Anglicy z Marek pod Warszawą
Podróżujący szosą radzymińską mijają na wyjeździe z Warszawy…

Milijony z musztardy
Przedsiębiorcze kobiety często zmuszone są ratować swych…

Lukrowany biznes A.Blikle
Trudno w to uwierzyć, ale kiedyś szwajcarscy rzemieślnicy…

więcej

Redakcja poleca

Hera, koka, grzybki, trawa - używki żołnierzy na przestrzeni wieków
Grzybki na odwagę, morfina do rany, papierosy w przerwie…

Czy Terakotową Armię wyrzeźbili Chińczykom Grecy?
Muzeum Pierwszego Chińskiego Cesarza nawiązało współpracę z…

Kto kogo nauczył jeść widelcem?
"Great minds think alike" mówi stare przysłowie i należy je…

Prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Krakowa (1618)
Trudno wyobrazić sobie piękniejszą panoramę historyczną…

"Czerwona zaraza" - wiersz do Armii Czerwonej
Twórczość Józefa Szczepańskiego jest zapisem szlaku bojowego…

Żołnierze Wyklęci? Także przez Kościół...
Z rzadka bywają nazywani Żołnierzami Podziemia…

"Hitler mnie nie znieważył. To Roosevelt mnie znieważył!" - historia olimpijskiego kłamstwa
Wielu z nas słyszało opowieść o tym, jakoby nazistowski…

Hiszpańskie Olé! to wezwanie Allaha
Przez blisko osiem stuleci władzę nad półwyspem iberyjskim…

Świat usłyszy krzyk ofiar terroru
Po latach obietnic i skromnych ich realizacji, powstaje…

Niezwykły rękopis Baczyńskiego!
Małżeństwo Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Barbary…