Puls Historii

Portal historii
gospodarczej Polski

w schowku Tylko dla zalogowanych czytelników
zaloguj się
lub zarejestruj
dodaj do schowka

Sylwester z kochanką na Maderze

KUP LICENCJĘ
Marcin Dobrowolski
Pin It email print

Położona na Oceanie Atlantyckim portugalska Madera kilkakrotnie splotła swe dzieje z polskimi politykami. Według popularnej przed wiekami legendy, miał tam dożyć swych dni Władysław Warneńczyk cudem ocalały spod tureckiego miecza po przegranej bitwie. Jednak najlepiej udokumentowanym pobytem były zimowe wakacje marszałka Piłsudskiego, który wypoczywał tam ze swym lekarzem i... młodą kochanka.

Od zamachu majowego Józef Piłsudski nie oszczędzał się w wysiłkach politycznych. Rok 1926 definitywnie zakończył okres wypoczynku w Sulejówku rozpoczynając czas prawdziwego maratonu dla wyczerpanego organizmu. Stale pełnił ważne funkcje państwowe - był premierem (dwukrotnie - w latach 1926-1928 i w 1930 roku) oraz Generalnym Inspektorem Sił Zbrojnych (w latach 1926-1935). Na efekty nie trzeba było długo czekać - Marszałkowi coraz bardziej dolegało serce, w 1928 r. przeszedł apopleksję. Zgodnie z zaleceniami lekarzy, w 1930 r. po krótkim (choć ponownym) urzędowaniu oddał stanowisko premiera Waleremu Sławkowi. Otoczenia Ojca Ojczyzny rozpoczęło poszukiwanie miejsca na zimowy wypoczynek, z dala od grypogennych śniegów.

W grę wchodziły Madera i Egipt, jednak to portugalska wyspa została wskazana przez otoczenie Piłsudskiego. Zadecydował umiarkowany atlantycki klimat oraz bezpieczna izolacja. Uprzednio na Maderę wysłany został Michał Mościcki, syn prezydenta RP, kt4óry wybrał ustronną willę usytuowaną na obrzeżach stolicy oraz ustalił szczegóły pobytu z portugalskimi władzami. 

Spore kontrowersje budziła decyzja Marszałka dotycząca towarzyszących mu w wyjeździe osób. Postanowił, że będą nimi osobisty lekarz płk Marcin Woyczyński oraz doktor medycyny Eugenia Lewicka. Tajemnicą poliszynela był fakt romansu Piłsudskiego z panią doktor. W tym czasie Marszałek zerwał pożycie z własną żoną oraz córkami. Nie żegnały go nawet gdy opuszczał Warszawę kierując się na urlop. 
Oprócz dwojga medyków Marszałek zgodził się ostatecznie na dwóch oficerów ochrony, choć rząd nalegał na pół kompanii wojska.

Pociąg specjalny wyjechał do Lizbony 15 grudnia. Tam, po kurtuazyjnej wizycie u prezydenta polska wyprawa została zaokrętowana na statek i "Angola", którym dotarła na wyspę. Na miejscu Piłsudski nie zmienił swoich przyzwyczajeń - kładł się późno, wstawał wcześnie, dużo pracował, dla odpoczynku stawiał pasjansa i spacerował. Nie miał specjalnych wymagań poza zwyczajowym zakazem podawania zup, których nie cierpiał. 

Piłsudski był pierwszym tak wysokiej rangi gościem na portugalskiej wyspie, stąd jego pobyt był szeroko komentowany na łamach prasy lokalnej, jak i w samej metropolii. Opisywano niemal każdy dzień życia "pogromcy bolszewików", jak nazywali go dziennikarze w kraju, w którym władzę sprawował prawicowy, autorytarny rząd. 

Kosztowny wypoczynek Marszałka stał się w Polsce przedmiotem kpin nieprzychylnych mu polityków. W czasie zabaw sylwestrowych opozycyjni wobec sanacyjnej władzy działacze wznosili toasty "Sto lat, sto lat, niech żyje, żyje TAM!" Z drugiej strony środowisko rządowe zorganizowało akcję pisania przez obywateli kartek z życzeniami na imieniny Piłsudskiego - 19 marca. Milion pocztówek przywiózł polski niszczyciel ORP "Wicher", który też miał być środkiem transportu powrotnego Marszałka do kraju. 23 marca okręt wypłynął, by po sześciu dniach dobić do gdyńskiego portu. Tam czekał na niego premier, kompanie honorowe oraz własna córka. 

Doktor Lewicka nie towarzyszyła swemu przyjacielowi w powrotnej drodze. Opuściła ona Maderę wcześniej, a w kraju spotkała się z małżonką Piłsudskiego. Nie są znane szczegóły tego spotkania, ale na pewno nie było ono przyjemne. 27 czerwca 1931 roku znaleziono Eugenię Lewicką nieprzytomną w Centralnym Instytucie Wychowania Fizycznego na warszawskich Bielanach. Zmarła dwa dni później nie odzyskawszy przytomności. Jej śmierć ponownie zbliżyła do siebie małżeństwo Piłsudskich.

Wizyta polskiego przywódcy na portugalskiej wyspie jest do dziś wspominana przez jej mieszkańców. W willi, w której mieszkał, odsłonięto tablicę pamiątkową, w stolicy podziwiać można popiersie Marszałka, a od lat 90. rondo przy wjeździe do stolicy Madery nosi imię Józefa Piłsudskiego.

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkie prawa w tym Autora, Wydawcy i Producenta bazy danych zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów zabronione. Korzystanie z serwisu izamieszczonych w nim utworów i danych wyłącznie na zasadach określonych w Regulaminie Korzystania z Serwisu. Zapoznaj się z regulaminem.

Teksty Polskiej Agencji Prasowej

1 Komentarze

Miki 2017-01-04

Po wizycie naszego wodza ciamajdanu z pewnością powstanie na Maderze kolejne polskie rondo im. Ryśka Rwie Serce, gdzie tłum odwiedzających, nowoczesnych Polaków będzie kręcić kółka i chwalić swojego idola. No i jak tu teraz polecieć na Maderę. Przecież to będzie jednoznacznie kojarzone, obciach. Cały mój misterny plan zimowych ferii na Maderze w p.... padł. ? Rysiek ty siedź na doopie w Warszawie i nie odwiedzaj innych cieplejszych krajów, proszę.

Czytaj także

Ukryć skarby przed Niemcami! Historia determinacji i odwagi polskich muzealników we wrześniu 1939 roku to gotowy scenariusz serialu sensacyjnego. Nie bez przesady można powiedzieć, że bez ich uporu i sprytu w gorących dniach inwazji niemieckiej, dziś na Wawelu oglądać moglibyśmy jedynie gołe ściany.

Podatki polskie tak szalone, że słynne w całej Europie Nasi przodkowie, oraz inni mieszkańcy ziem władanych przez pierwszą historyczną dynastię nad Wisłą, nie wypełniali rocznych zeznań podatkowych PIT, ale znakomicie wiedzieli kiedy, komu, ile i jak zapłacić odpowiednich danin. Jak to wszystko funkcjonowało?

Stany Zjednoczone Polski Wielkim szczęściem naszej ojczyzny byli patrioci, którzy na początku XX wieku, a szczególnie podczas Wielkiej Wojny, lobbowali w najważniejszych stolicach świata za odrodzeniem Polski. Jednym z najbardziej zasłużonych był Ignacy Jan Paderewski, który korzystając z osobistych kontaktów "urabiał" amerykańskiego prezydenta.

Najstarsze firmy w Polsce Myśląc o najstarszych firmach w Polsce kojarzymy kopalnie w Wieliczce i Bochni, ale nie są to jedyne przykłady przedsiębiorstw o długiej tradycji. Te najstarsze i nieco młodsze, ale wciąż ponad stuletnie, bada dr Tomasz Olejniczak z Akademii Leona Koźmińskiego w Warszawie.

Pierwszy polski nalot na Niemcy Rozpoczęte w ostatnich dniach 1918 r. Powstanie Wielkopolskie bardzo szybko zepchnęło Niemców do defensywy. Insurgenci rozbrajali kolejne forty, zdobywali magazyny broni i zmuszali wroga do ucieczki. Wykorzystali też nowy sposób walki - naloty bombowe.

Czym była pańszczyzna? Według prawa międzynarodowego, a dokładnie Konwencji Genewskiej z 1956 roku, pańszczyzna jest praktyką zbliżoną do niewolnictwa. Jest to stan, w którym dzierżawca zmuszony jest do zamieszkania na terenie należącym do innej osoby i wykonuje na jej rzecz pewne usługi. Nie jest przy tym ważne, czy otrzymuje za to wynagrodzenie czy też nie. Istotne jest zaś to, że dzierżawca nie może samodzielnie zmienić swego stanu.

Koniec świata w Nowy Rok Millenium Bug czy Lewiatan w podziemiach Watykanu - wejście w nowe Millenium sprzyja katastroficznym przepowiedniom. Strach przed końcem świata był powszechny w historii ludzkości, nikt jednak nie odpowiedział na pytanie dlaczego Opatrzność miałaby stosować ludzki kalendarz.

Szampan, który zabijał Wznosząc toast kieliszkiem złotego trunku poprzecinanego pęcherzykami powietrza pamiętajmy o tych, dzięki którym możemy "pić gwiazdy". Benedyktyński mnich z Szampanii i angielski przyrodnik w tym samym czasie dokonali odkryć, dzięki którym wino jest tak dobre, a wypełnione nim butelki nie stanowią śmiercionośnej bomby zegarowej.

Formalny koniec PRL W czasach przełomu 1989/1990 wszystkie elementy funkcjonowania państwa wymagały przebudowy. Nie był to najlepszy czas na pisanie nowej konstytucji, dlatego zdecydowano się po prostu znowelizować tą, którą niespełna 40 lat wcześniej nadał Polakom Józef Stalin.

Zlikwidowano jedną z najstarszych bibliotek w Polsce! Od początku 2017 r. przestanie funkcjonować jedna z najważniejszych nstytucji kultury na Mazowszu, siódma najstarsza biblioteka w Polsce. Towarzystwo Naukowe Płockie straciło źródła finansowania, przez co prawie pół miliona pozycji przestanie być udostępnianych czytelnikom.

Kalendarium

1961-01-16 Ukryć skarby przed Niemcami!

1883-01-12 Filantropka Tekla Rapacka

1917-01-11 Stany Zjednoczone Polski

Oni wybrali Polskę

Anglicy z Marek pod Warszawą
Podróżujący szosą radzymińską mijają na wyjeździe z Warszawy…

Milijony z musztardy
Przedsiębiorcze kobiety często zmuszone są ratować swych…

Lukrowany biznes A.Blikle
Trudno w to uwierzyć, ale kiedyś szwajcarscy rzemieślnicy…

więcej

Redakcja poleca

Hera, koka, grzybki, trawa - używki żołnierzy na przestrzeni wieków
Grzybki na odwagę, morfina do rany, papierosy w przerwie…

Czy Terakotową Armię wyrzeźbili Chińczykom Grecy?
Muzeum Pierwszego Chińskiego Cesarza nawiązało współpracę z…

Kto kogo nauczył jeść widelcem?
"Great minds think alike" mówi stare przysłowie i należy je…

Prawdopodobnie najpiękniejsza panorama Krakowa (1618)
Trudno wyobrazić sobie piękniejszą panoramę historyczną…

"Czerwona zaraza" - wiersz do Armii Czerwonej
Twórczość Józefa Szczepańskiego jest zapisem szlaku bojowego…

Żołnierze Wyklęci? Także przez Kościół...
Z rzadka bywają nazywani Żołnierzami Podziemia…

"Hitler mnie nie znieważył. To Roosevelt mnie znieważył!" - historia olimpijskiego kłamstwa
Wielu z nas słyszało opowieść o tym, jakoby nazistowski…

Hiszpańskie Olé! to wezwanie Allaha
Przez blisko osiem stuleci władzę nad półwyspem iberyjskim…

Świat usłyszy krzyk ofiar terroru
Po latach obietnic i skromnych ich realizacji, powstaje…

Niezwykły rękopis Baczyńskiego!
Małżeństwo Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Barbary…